
Центрове на сила в международните отношения и проблемът за поляритета през XXI век
На основата на оценката на състоянието и перспективите на такива центрове на сила в международните отношения като САЩ, ЕС, КНР и РФ са направени изводи за регулативните възможности и ограничения на международната система през следващия 3-4-годишен период. Динамиката на взаимодействащите си през последните години центрове на сила е такава, че по-дългосрочни предвиждания биха били необосновани. Като се имат предвид достойнствата и недостатъците на споменатите центрове на сила, се прави опит да се разсеят крайни и категорични мнения, да се очертае онази реална перспектива на света в международнополитическата област, която да служи като адекватна основа за трезви позиции на ЕС и Р България като негов член в политиката им за сигурност и отбрана.
Тематиката за отношенията на центровете на сила в международните отношения през XXI век поражда както любопитство в обществото, така и опортюнистично се експлоатира за предпочитани субективни политически оценки. Тази тема се разработва предпазливо и от немного автори по света, а у нас на изследователско равнище се предпочита дистанциране от диагностициране на проблемите и на предимствата на центровете на сила. Поради тази причина авторите смятат, че са направили опит за запълване на тази познавателна празнина. Налице е амбиция след 3-4 години отново да се върнем към този проблем и да очертаем перспективата на развитието му.